Naše paciente zelo pogosto zanima ali se bodo krčne žile po zdravljenju ponovile. Kroži tudi mit ali vaška vraža, ki celo pravi, da krčnih žil ni smiselno zdraviti, saj jih po zdravljenju nastane še več. In kaj je res?
Nastanek krčnih žil je v prvi vrsti pogojen z dedno zasnovo oziroma povedano drugače, krčne žile nastanejo pri ljudeh, ki so nagnjeni k popuščanju zaklopk v žilah. V kolikor imamo takšno zasnovo (ki je predpogoj za nastanek venskega popuščanja) lahko v primeru sprožilnih dejavnikov pride do nastanka krčnih žil.
Nagnjenost k nastanku venskega popuščanja je genetsko pogojena in je ne znamo zdraviti ali spremeniti. Uspešni pa smo pri zdravljenju krčnih žil in težav, ki jih povzročajo. Te težave se sprva kažejo predvsem kot utrujene noge, pojav nočnih krčev, občutek težkih nog, katerim je pridružen edem. Pogosto se v tem času pojavijo tudi prve vidne krčne žile. Ko opazite te znake je čas, da se naročite na prvi pregled pri dermatologu, ki bo ocenil stanje in vam svetoval nadaljnje ukrepe. Zelo pomembno je, da se z zdravljenjem začne pravočasno. Namreč, zdravljenje v prvem stadiju je zelo uspešno, prav tako pa lahko z ustreznimi preventivnimi metodami dosežemo, da ne pride do nastanka novih krčnih žil.
Oseba, ki ima genetsko zasnovo za nastanek krčnih žil, jo ima od začetka do konca življenja. To pomeni, da z našimi postopki zdravljenja na to nimamo vpliva in da tudi terapija, s katero odstranimo krčne žile, nima vpliva na nastanek novih krčnih žil oziroma varic. Nastanek novih krčnih žil namreč ni pogojen s terapijo obstoječih krčnih žil, ampak z genetsko zasnovo pacienta.
V primeru, da se krčne žile ne zdravijo, jih lahko nastaja vedno več. Več kot jih je, težje je zdravljenje, zato priporočamo, da se krčne žile zdravi takrat, ko jih še ni veliko oziroma takoj, ko jih opazimo.
S terapijo krčnih žil v prvi vrsti zdravimo posledice venskega popuščanja – v zgodnjih stadijih so to otekanje goleni ter bolečine in krči v nogah. Z zdravljenjem krčnih žil preprečujemo nastanek golenje razjede, ki nastane kot pozna posledica nezdravljenega kroničnega venskega popuščanja. V drugi vrsti pa zdravimo oziroma izboljšujemo tudi estetski izgled, saj so krčne žile pogosto velik estetski problem.
Današnje metode zdravljenja, ki jih uporabljamo v našem centru, so zelo uspešne. Prednost zdravljenja z npr. sklerozacijo je neboleča terapija, pri kateri anestezija ni potrebna, prav tako tudi ni potreben kirurški poseg. Po posegu lahko pacienti normalno nadaljujejo z dnevnimi aktivnostmi.
Za učinkovito terapijo je potreben pregled, v okviru katerega vam takoj opravimo ultrazvok žil. V primeru, da že imate kompresijske nogavice, lahko prvo terapijo opravimo že na prvem pregledu! Na pregled se lahko naročite preko spleta (naročanje non stop) ali na telefonski številki 031 876 104 (naročanje od 8h – 14h).
V primeru dodatnih vprašanj smo vam vedno z veseljem na voljo.
Branko Pirš, dr. med.
specialist dermatovenerolog – flebolog