V poletnem času prihaja veliko pacientov na pregled, ker menijo, da imajo alergijo na sonce. Več o tem si lahko preberete tukaj. V resnici izgleda alergija na sonce zelo burno, predvsem pa nastane relativno hitro. Dermatologi smo še posebej pozorni na vse reakcije, ki nastanejo na hitro. Praviloma nastane alergija na sonce že po nekaj minutah po izpostavitvi soncu, kar je zelo redko.
Veliko več je reakcij, ki se pojavljajo naslednji dan po sončenju ali celo po nekaj dneh. Govorimo o poliformni reakciji na sonce, ki jo ugotavljamo pri nekaj več kot 25% mladih žensk. Kaže se kot rdečina, največkrat na dekolteju, vratu, obrazu in ramenih. Na prizadetem mestu se nato pojavijo mozoljem podobni izpuščaji. Pogosto srbi, običajno pa mine po nekaj dneh oziroma približno enem tednu. Zelo pogosto se pojavi na morju, zato nekateri menijo, da je za pojav kriva kombinacija morske vode in sončne svetlobe. Vzroka za pojav ne poznamo, zato je zdravljenje usmerjeno v preprečevanje izpostavljanja soncu. V primeru, ko se pojavi priporočamo antihistaminik v odmerku, ki ga priporočamo tudi pri drugih vrstah alergij.
Pomembna je tudi dobra zaščita pred soncem, kar dermatologi vseskozi opozarjamo. Uporabljati je potrebno visoke zaščitne faktorje (nad 30) ter jih redno nanašati (večkrat dnevno). Poudariti je potrebno tudi, da večina ljudi, ko govorimo o nesmiselnosti sončenja in zaščiti pred soncem, pomisli na čas dopustov in na morje. Vendar smo največ časa izpostavljeni soncu ravno takrat, ko nismo na morju: v mestu, na sprehodih, izletih v naravo, pri športnih aktivnostih… Zato je pomembno, da zaščitne obleke in zaščitne kreme pred soncem uporabljamo vedno, kadar nameravamo na prosto.
Branko Pirš, dr. med.
specialist dermatolog