Kmalu se bo začelo lepše vreme in večina nas že komaj čaka, da bo sonce obsijalo naravo in seveda tudi nas. Že vrsto let vemo, da je sonce eden izmed glavnih krivcev za nastanek kožnega raka. Dermatologi stalno opozarjamo, da je izpostavljanje soncu zaradi tega nevarno. Zato nas ljudje veliko sprašujejo koliko časa je “varno” biti na soncu. Odgovora zaenkrat ne poznamo, vsekakor pa svetujemo, da se ne “sončimo” po nepotrebnem pa naj bo to samo izlet na tržnico ali po mestu. Absolutno seveda odsvetujemo, da se izpostavljate soncu na plaži oz. na morju.
Če želimo zmanjšati verjetnost nastanka kožnega raka se je potrebno pred soncem dodatno zaščititi. Prva zaščita pred soncem je, da se neposrednemu izpostavljanju izognemo, še posebej v glavnih dnevnih urah med 10-15h. Druga stopnja zaščite so oblačila, ki naj obsegajo: kapo/klobuk, majico z dolgimi rokavi ter dolge hlače. Šele tretja stopnja zaščite so zaščitne kreme pred soncem. Do sedaj nismo imeli jasnih dokazov, da nas kreme ščitijo pred nastankom kožnega raka. Vedeli smo, da nas ob pravilnem nanosu zaščitjo pred nastankom sončnih opeklin. V zadnjem mesecu pa so raziskovalci predstavili zelo dobro študijo, ki povzema več drugih, v katerih so nedvoumno dokazali, da nas redna in pravilna uporaba krem za zaščito pred soncem, varuje pred nastankom kožnega raka.
Da kreme učinkujejo je potrebna pravilna uporaba, zato si preberite še nekaj dejstev:
- kreme za sončenje niso zamenjava za oblačila, ki nas najbolje ščitjo pred soncem (še najbolje pa je, da se soncu v čim večji meri izognemo)
- za ustrezno zaščito je potrebno izbrati pravo kremo z dovolj visokim zaščitnim faktorjem (vsaj 15)
- na zaščito dodatno vplivajo sončni indeks, čas izpostavljenosti soncu, potenje oz. spiranje z vodo med kopanjem, tip in porjavelost kože, …
- potrebna je zadostna količina kreme, ki jo je potrebno redno nanašati vsakih nekaj ur